Dil-Düşünce Mülahazalar

Dil-Düşünce Mülahazalar
Dil-Düşünce Mülahazalar
YAYINEVİ Seyda Yayınları / مكتبة سيدا
YAZAR Mustafa Öncü
ÜRÜN ADI Dil-Düşünce Mülahazalar
İSBN 9786052226377
SAYFA SAYISI 150
KAĞIT ve CİLT İthal kağıt
ÖLÇÜLER 13,5 + 19,5
YAYIN DİLİ Türkçe
Yayınlanma Tarihi: January 10, 2019
YAYIN YILI 25/12/2018
STOK DURUMU Stokta var
Piyasa Fiyatı: 20,00TL 10,00TL
KDV Hariç: 10,00TL
0 yorum  0 yorum  |  Yorum Yap

Yazı yazmak nedir? Yazı yazmak sanattır. Yazı yazmak aşktır. Yazı yazmak kelimelerin arasındaki deruni aşkı keşfetmektir. Yazı sevgi, aşk ve gönül işidir. Müellif yazar demektir. Bu kelimenin kök harfleri ل ف ا dir. Ülfet kelimesi de bu köktendir. Ülfet bir damla iç ısısıdır. Bir katre yürek yankısıdır. Derinlere kök salmış bir muhabbettir. Muhabbetin kökü habbedir. Habbe tane demektir, tohum demektir. Habbeden muhabbet hasıl olmuştur. Onun için sevgi paylaştıkça çoğalır. Aynen toprağa serpilen tohum gibi.

Ruhları birbiriyle uyumlu kelimeler vardır kalubela'dan beri. Birbirini cezbeden kelimeler, aşina kelimeler vardır tâ elest bezmi'nden. Kelimeler arasında bir sevgi, insanın içini ısıtan bir sıcaklık vardır. Yazar kelimeler arasında var olan sevgi ve uyumu bulur, onları buluşturur. Kelimeler arasındaki aşkı keşfeder. Onun için yazı sanattır. Ve onun için yazı aşktır, muhabbettir. Yazı aşıklar! buluşturmaktır.

Elinizdeki kitapta genelde Arap Dil'inden özelde de Kur'ân-ı Kerim'den mülhem yer yer etimolojik yer yer semantik bazı tahliller yer almaktadır. Kitapta bir takım edebi ve belagi inceliklerin yanı sıra özellikle soyut olan mananın nispeten somut olan lafızlan nasıl şekillendirdiğine tanııklık edeceksiniz. Ayrıca insanoğlu için "son İlahi imkan" ve Arapça olarak indirilmiş olan Kur'ân-ı Kerim'in dil açısından icaz' ve i`cazı yani mucizeyi yönü ile ilgili orijinal bazı örnekler yer almaktadır.

Yorum Yap


Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi

Seyda Yayınları © 2019
Görsel Tasarım ve Script Uygulama: Hemen Site Lazım