Ahkamul Kuran, Cessas, 8 Cilt Takım

Ahkamul Kuran, Cessas, 8 Cilt Takım
YAYINEVİ İtisam Yayınları
YAZAR Ebu Bekir Ahmed Cessâs
TERCÜME Mehmet KESKİN
ÜRÜN ADI Ahkamul Kuran, Cessas, 8 Cilt Takım
İSBN 9786059612326
KAĞIT ve CİLT Ciltli şamua kağıt
ÖLÇÜLER 17*24
YAYIN DİLİ Türkçe
YAYIN YILI 2018
STOK DURUMU Stokta var
Piyasa Fiyatı: 650,00TL 325,00TL
KDV Hariç: 325,00TL
1 yorum  1 yorum  |  Yorum Yap
Ahkamul Kur'an-Cessas Tefsiri- 8 Lüx Cilt Takım- (Cessas)

Hanefî mezhebinin meşhur fakihlerinden Ahmed b. Ali, Ebû Bekr er-Râzî el-Cassâs el-Hanefî 305/917 de Rey şehrinde doğmuş, zamanın siyâsî ve ilmî merkezi olan Bağdat’a gidip İslâmî ilimleri öğrenmiş ve sonunda Bağdat’taki Hanefî âlimlerinin başkanlığına kadar yükselmiştir. Bu vazifesine ölümü olan 370/981 tarihine kadar devam etmiştir.

Cassâs, zamanında fıkıh, hadis ve dil sahasında şöhrete ulaşmış olan âlimlerden ders almış, kendisini İslâmî ilimler alanında yetiştirmiştir. O, her şeyden önce dirayetli bir fakîhtir. Müfessir ve muhaddis olan yönü de eksik değildir. Bazı kaynaklar onu, fakîhlerin tabakalarından "Ashab-ı Tahrîç” den daha üst mertebede olan "el-Müctehidu fi’l-Mes’ele” mertebesinde görmektedirler. Müellifimiz, dinden inhiraf, zulüm ve haksızlık karşısında feveran eden ve sözünü esirgemeyen bir karakter yapısına sahiptir. Halifenin başkadılık teklifini kabul etmemiştir. Ona yapılan Mûtezîlîlik ithamının kabule şayan yönü yoktur. Zira onun bu fırka ile ilgisinin olmadığı "Cassâs ve Fıkhî Tefsiri” adlı eserde delilleriyle ortaya konulmuştur. Bağdat’taki Hanefilerin başı olması sebebiyle Cassâs’tan istifâde etmek için, çeşitli İslâm memleketlerinden kendisine akın akın talebeler gelmiş, pek çok talebe yetiştirmiş ve aralarından tanınmış fakihler çıkmıştır.

Cassâs’ın telif ettiği eserler, onun keskin zekâsının, kuvvetli muhakemesinin ve meselelere olan vukufunun meyveleridir. Tefsiri ve diğer bir iki telifi dışındaki eserleri, Hanefî mezhebinin ileri gelen müçtehidlerinden İmam-ı Muhammed, et-Tahâvî, el-Hassâf, el-Kerhî gibilerin muhtasar olan eserlerinin şerhi mahiyetindedir. Böyle muhtasar eserleri şerhedebilmek, ancak mezhebin derinliklerine ve inceliklerine vâkıf olan kimseler tarafından mümkün olabilir. Kaynaklarda Cassâs’ın on iki eseri zikredilmektedir.

Yorum Yap






Not: HTML'ye dönüştürülmez!

Oylama: Kötü           İyi





Seyda Yayınları © 2019
Görsel Tasarım ve Script Uygulama: Hemen Site Lazım